"Korzenie edukacji są gorzkie, ale owoce są słodkie." - Arystoteles

WAŻNE DATY

Najważniejsze wydarzenia z historii edukacji w Zagnańsku

SZKOŁA W KANIOWIE

1921 rok
W styczniu 1921 otwarto szkołę w Kaniowie. Nauczyciel zamianowany tam nazywał się Dąbek Feliks z Radomia. W związku z otwarciem tej szkoły wysłałem z mojej szkoły 6 dzieci z Kaniowa, do tutejszej szkoły uczęszczających.

Taki zapis odnajdujemy w historii szkoły w Zagnańsku, która mieściła się w miejscowości Chrusty. Autorem tych informacji jest Władysław Boszczyk. O otwarciu szkoły w Kaniowie informuje także zapis w księdze parafii pw. św. Marcina i św. Rozalii w Zachełmiu.

POWOJENNE LOSY

1945 rok
Przeniesienie szkoły w Bartkowie z domu państwa Brachów do willi państwa Rutczyńskich.

Wznowienie działalności szkoły w Kaniowie , gdzie funkcjonowały cztery klasy, a uczyło się 115 uczniów.

PRZEKAZANIE GRUNTÓW

1959 rok
Lasy Państwowe przekazują 1 ha gruntu leśnego z przeznaczeniem pod budowę budynku szkolnego. Przewodniczącym Komitetu Budowy Szkoły zostaje Bronisław Sułek.

UKOŃCZENIE BUDOWY

1 września 1964
Ukończenie budowy Szkoły Pomnika 1000-lecia im. Pułkownika Ignacego Robb-Narbutta w Zagnańsku przy ul. Spacerowej. Kierownikiem nowej szkoły zostaje Stanisław Kubicki.

PRZENOSINY

1 września 1971
Szkoła Podstawowa nr 2 w Zagnańsku przenosi się do nowego budynku przy ul. Turystycznej 59 w Zagnańsku.

NOWA SZKOŁA

1984 rok
Inspektor Oświaty i Wychowania w Zagnańsku tworzy ośmioklasową Publiczną Szkołę Podstawową. Do obwodu szkoły należą wówczas miejscowości: Zagnańsk, Kaniów, Bartków, Borowa Góra, Goleniawy, Wąsosza, Długojów, Zachełmie. Dyrektorem szkoły zostaje mgr Elżbieta Strzelec.

1999 rok
Powstaje Zespół Szkoły Podstawowej nr 2 i Gimnazjum w Zagnańsku.

ZMIANA KIEROWNICTWA

2001 rok
Dyrektorem placówki zostaje mgr Jadwiga Krawiec.

ZESPÓŁ SZKÓŁ

2004 rok
Do zespołu dołączyło przedszkole, powstaje Zespół Szkoły Podstawowej nr 2, Przedszkola i Gimnazjum w Zagnańsku.

NOWA DYREKCJA

2005 rok
Dyrektorem szkoły zostaje mgr Marzanna Moćko.

PATRON

5 sierpnia 2008
Uroczystość nadania szkole imienia Stanisława Staszica , poświęcenie nowego sztandaru szkoły.

1 czerwca 2011
Uroczyste otwarcie nowego przedszkola oraz łącznika z halą sportową.

UROCZYSTOŚCI JUBILEUSZOWE

19 grudnia 2011
Uroczystości jubileuszowe zagnańskiej „Dwójki”. Odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej pierwszemu dyrektorowi szkoły – Stanisławowi Kubickiemu.

STULECIE SZKOŁY

25 września 2021
Uroczyste obchody stulecia istnienia szkoły oraz 50-lecia jej działalności w budynku przy ul. Turystycznej.
homegraduation-hatcalendar-fullarrow-down Skip to content