9 stycznia 2024

Nauka, praca, przyszłość – jak dokonać właściwego wyboru?

Wybór zawodu to trudna decyzja, przed którą stoją młodzi ludzie. Wybranie własnej drogi zawodowej i znalezienie pracy w wymarzonym zawodzie jest ważnym krokiem w dorosłość. W ramach realizacji doradztwa zawodowego w Zespole SP nr 2 i Przedszkola w Zagnańsku, z inicjatywy dyrektora szkoły, a także nauczycieli i wychowawców, podjęto szereg różnorodnych działań związanych z planowaniem dalszej ścieżki edukacyjno-zawodowej naszych uczniów i przedszkolaków. W ramach zajęć preorientacji zawodowej, które realizujemy na każdym szczeblu edukacyjnym, przy współpracy z wieloma instytucjami, a także rodzicami naszych podopiecznych, reprezentującymi różnorodne zawody i profesje, zorganizowano wiele ciekawych spotkań. Niezwykle poważnie do tego tematu podeszli uczniowie klas 1-3, którzy już teraz potrafią określić swoje zainteresowania. Z uwagą i ogromnym zaangażowaniem uczniowie uczestniczyli w warsztatach zorganizowanych przez Powiatowy Urząd Pracy w Kielcach, mających na celu przybliżenie zagadnień związanych z określeniem swoich mocnych stron i talentów, a co za tym idzie planów na przyszłość.

Kolejnym ważnym etapem w realizacji doradztwa zawodowego w naszej placówce stało się nawiązanie ścisłej współpracy z pobliską szkołą ponadpodstawową, mianowicie Technikum Leśnym w Zagnańsku. W ramach tej współpracy zorganizowano wiele ciekawych wydarzeń. Najstarsza grupa przedszkolaków 0b ,,Motylki”, wybrała się na wycieczkę do Zespołu Szkół Leśnych w Zagnańsku. W Centrum Edukacji Leśnej i Ekologicznej dzieci miały okazję podziwiać trofea, okazy nie tylko z naszych trenów leśnych (lisy, sarny, łosie...), ale także przywiezione z Afryki (antylopy, bawoły...). Odwiedziły również Sokolarnię - Ośrodek Rehabilitacji Ptaków Drapieżnych. Lekcja była bardzo pouczająca i ciekawa, ponieważ takie zajęcia kształtują u dzieci prawidłowe postawy w zakresie ochrony przyrody i środowiska oraz uczą odpowiedniego zachowania się w lesie.

Kolejnym ciekawym wydarzeniem okazało się spotkanie z uczniami Zespołu Szkół Leśnych w Zagnańsku zorganizowane w naszej szkole, w czasie którego przypomniano, jakie ptaki pozostają w Polsce na zimę, zapoznano również uczniów klas 1-3 z zasadami dokarmiania ptaków w tym trudnym dla nich czasie, w taki sposób, aby im pomóc, a nie zaszkodzić. Dzieci wykazały się dużym zaangażowaniem, chętnie odpowiadały na stawiane im pytania dotyczące przyrody. Wysłuchane ciekawostki i wiadomości znacznie poszerzyły ich wiedzę przyrodniczą.

W pierwszych dniach października w ramach programu English Teaching realizowanego w ZSPnr2iP w Zagnańsku i współpracy z Technikum Leśnym w Zagnańsku uczniowie z kl. VIIb i VIIIa wzięli udział w wyjątkowych warsztatach prowadzonych przez uczniów pod kierunkiem nauczyciela i pasjonaty Macieja Kołodziejczyka. Na spotkaniu obecni byli również dyrektorzy obu placówek, pani Marzanna Moćko oraz pan Jacek Wolski. W ramach projektu mającego na celu przybliżenie młodzieży niezwykle istotnej roli owadów zapylających w ekosystemie, utworzono niewielką ekspozycję pt. "Pszczelarstwo na przestrzeni wieków". 

Przy współpracy rodziców naszych uczniów, zorganizowano spotkania z przedstawicielami Policji oraz górnikami. W trakcie spotkania grup przedszkolnych oraz uczniów klas pierwszych z kom. Robertem Nyga z KWP w Kielcach oraz sierż. Anną Gawęcką i st.asp. Joanną Woźniak-Krześ z KP 1 Kielce, wielokrotnie zwracano uwagę na bezpieczeństwo dzieci w szkole i poza nią, przypominano podstawowe zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym, podkreślano ważną rolę elementów odblaskowych, które każdy uczeń powinien posiadać. Zostały również określone zasady, jakie należy stosować w kontaktach z obcymi. Ponadto poruszono tematy cyberprzemocy i skutków, jakie może nieść ze sobą niewłaściwe korzystanie z Internetu.

Z okazji święta Barbórki, chcąc przybliżyć uczniom trudną i odpowiedzialną pracę w kopalni, z inicjatywy pani Moniki Gareckiej, mamy naszych uczennic, zorganizowano w szkole i grupach przedszkolnych spotkanie z górnikami pobliskiej Kopalni Kwarcytu "Wiśniówka". Nasi goście: kierownik kopalni Paweł Putyra oraz technik górniczy Damian Goliat ubrani w mundury galowe, opowiedzieli o maszynach górniczych, o codziennej pracy oraz o roboczym i galowym stroju górnika. Omówili także tradycje w wydobyciu i przerobie piaskowca kwarcytowego.

Kolejną ciekawą propozycją okazały się warsztaty teatralne dla klas pierwszych, poprowadzone przez Panią Ewę Lubacz, aktorkę Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach im. Stefana Karskiego, przygotowujące kolejne pokolenie do świadomego i twórczego poznawania sztuki, rozwijania wyobraźni i kreatywności. Spotkanie pozwoliło wzmocnić pozytywne zachowania, rozwinąć umiejętności interpersonalne, rozbudzić artystyczne zainteresowania. Warsztaty były następną okazją do poznania jednej z wielu propozycji w kalejdoskopie zawodów.

Grupę 4-latków „Słoneczka” odwiedziła Pani Justyna, która jest pielęgniarką w naszej szkole. Pani Justyna opowiedziała przedszkolakom o swojej pracy, zademonstrowała narzędzia niezbędne w jej zawodzie, jak: ciśnieniomierz, termometr, opatrunki czy szynę ortopedyczną. Dzieci z odwagą wcielały się w rolę pacjenta. Słoneczka mogły także nawzajem posłuchać przez stetoskop bicia serca kolegów i koleżanek. Przedszkolaki z uwagą słuchały, co należy robić, by być zdrowym oraz przypomniały numer alarmowy, pod który należy zadzwonić w razie nagłej potrzeby. Na koniec wszystkie słoneczka zamieniły się rolami z panią Justyną i zostały pielęgniarkami i pielęgniarzami. Świetnie poradziły sobie z zakładaniem opatrunku przedszkolnym kolegom. Serdecznie dziękujemy Pani Justynie za wspaniałe spotkanie, poświęcony czas oraz przygotowanie ciekawych zajęć.

Podczas realizacji dotychczasowych przedsięwzięć nawiązano współpracę z przedstawicielami różnych instytucji oraz zawodów, co w przyszłości zaowocuje kolejnymi, ciekawymi spotkaniami i wydarzeniami w obszarze edukacji zawodoznawczej. Opracowanie: Dorota Wikło

Logo
Skip to content