Biblioteka jest pracownią szkolną, z której mogą korzystać wszyscy uczniowie, nauczyciele i inni pracownicy szkoły.
W bibliotece obowiązuje cisza oraz zakaz spożywania posiłków i napojów.
Czytelnik jednorazowo może wypożyczyć 3 książki na okres 1 miesiąca z możliwością przedłużenia na kolejny miesiąc. Wobec czytelnika przetrzymującego książki stosuje się wstrzymanie wypożyczeń aż do momentu zwrócenia zaległych książek.
Materiały biblioteczne wypożyczamy wyłącznie na swoje nazwisko.
W uzasadnionych przypadkach bibliotekarz może ograniczyć lub zwiększyć liczbę pożyczanych książek.
Czytelnik zobowiązany jest do dbałości o wypożyczone materiały .
Czytelnik odpowiada za wypożyczone przez siebie książki lub inne materiały biblioteczne. W przypadku ich zniszczenia lub zagubienia jest zobowiązany odkupić takie same lub inne, wskazane przez bibliotekarza.
Wszystkie wypożyczone z biblioteki materiały należy zwrócić na dwa tygodnie przed końcem roku szkolnego. Czytelnik zobowiązany jest do pobrania zaświadczenia potwierdzającego zwrot materiałów wypożyczonych z biblioteki.
Czytelnik odchodzący ze szkoły zobowiązany jest do rozliczenia się z biblioteką.
Prowadzenie zajęć dydaktycznych w bibliotece przez innych nauczycieli odbywa się w godzinach ustalonych wspólnie z nauczycielem – bibliotekarzem.
W bibliotece gromadzona jest literatura metodyczna oraz inne materiały dla nauczycieli i udostępniane są w miarę potrzeb.
Regulamin pracowni multimedialnej
Stanowiska komputerowe w pracowni multimedialnej służą wyłącznie do celów edukacyjnych (wyszukiwania potrzebnych materiałów, tworzenia dokumentów szkolnych).
Praca przy komputerze możliwa jest po otrzymaniu zgody nauczyciela – bibliotekarza.
W czasie pracy przy komputerze należy zachować ciszę.
Zabrania się wnoszenia i spożywania posiłków i napojów.
Korzystać można tylko z zainstalowanych programów. Zabrania się instalowania innych programów i dokonywania zmian w już istniejących oprogramowaniach.
Przy jednym stanowisku komputerowym mogą przebywać jednocześnie najwyżej dwie osoby.
Wszelkie uszkodzenia lub nieprawidłowości w pracy komputera należy zgłaszać bibliotekarzowi.
Za wszelkie mechaniczne uszkodzenia sprzętu komputerowego i oprogramowania odpowiada finansowo użytkownik. Jeśli jest niepełnoletni, odpowiedzialność ponoszą rodzice.
Niestosowanie się do punktów regulaminu może skutkować zakazem korzystania z pracowni multimedialnej na okres wskazany przez nauczyciela bibliotekarza.
Regulamin korzystania z bezpłatnych materiałów edukacyjnych
Podręczniki i materiały edukacyjne są własnością organu prowadzącego szkołę i znajdują się w zasobach biblioteki szkolnej.
Podręczniki i materiały edukacyjne są wypożyczane (użyczane) uczniom szkoły na okres danego roku szkolnego.
Wypożyczenia (użyczenia) podręczników i materiałów edukacyjnych dokonuje nauczyciel odpowiedzialny za prowadzenie biblioteki szkolnej, wychowawcy klas I-III oraz na podstawie imiennej listy uczniów klas starszych sporządzonej i podpisanej przez wychowawców.
Podręczniki i materiały edukacyjne na dany rok szkolny są wypożyczane i zwracane w dniu i w godzinach uzgodnionych pomiędzy nauczycielem odpowiedzialnym za prowadzenie biblioteki szkolnej a wychowawcą klasy.
Podręczniki i materiały edukacyjne są wypożyczane (użyczane) uczniom nie później niż do 15 września danego roku szkolnego.
Wypożyczenie podręcznika i materiałów edukacyjnych może nastąpić również w innym terminie, w trakcie danego roku szkolnego.
Materiały ćwiczeniowe nie podlegają zwrotowi.
Jeśli podręcznik składa się z kilku części wychowawcy powinni zwrócić do biblioteki wykorzystaną część przed pobraniem kolejnej. Zwrot wypożyczonych podręczników następuje nie później niż na tydzień przed zakończeniem zajęć edukacyjnych.
Podczas zwrotu podręcznika/materiału edukacyjnego do biblioteki nauczyciele dokonują oględzin i określają stopień jego zużycia. Stan podręcznika/materiału edukacyjnego określa się w skali:
bardzo dobry – zużycie minimalne,
dobry – zużycie niewielkie,
dostateczny- zużycie duże, ale umożliwiające korzystanie z podręcznika,
niedostateczny – zużycie uniemożliwiające korzystanie z podręcznika.
W przypadku zgubienia podręcznika/materiału edukacyjnego lub jego zniszczenia sporządza się protokół, a rodzice są zobowiązani do zwrotu kosztów zakupu nowego podręcznika. Wpłaty dokonuje się na konto szkoły lub w sekretariacie szkoły.
Uczniowie są zobowiązani do:
używania podręcznika zgodnie z jego przeznaczeniem,
zachowania troski o jego walor użytkowy i estetyczny,
chronienia go przed zniszczeniem lub zagubieniem.
Zabrania się dokonywania w podręcznikach jakichkolwiek wpisów i notatek.
W przypadku zniszczenia lub zagubienia podręcznika/materiału edukacyjnego uczeń lub rodzic jest zobowiązany poinformować o tym nauczyciela wychowawcę i nauczyciela odpowiedzialnego za prowadzenie biblioteki szkolnej.
Rezygnacja ucznia z nauki w szkole w t rakcie roku szkolnego jest równoznaczna z koniecznością zwrotu wszystkich podręczników, materiałów edukacyjnych i materiałów ćwiczeniowych.