27 lutego 2026

Spotkanie z saperami: Bezpieczeństwo przede wszystkim!

Dnia 19.02.2026r. w naszej szkole odbyło się niezwykle ważne spotkanie uczniów klas 4–8 z przedstawicielami 31 Patrolu Saperskiego z Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach. Gościliśmy ekspertów w dziedzinie rozminowania: młodszego chorążego Sebastiana Tosnowca oraz starszego szeregowego Marcina Koselę. Głównym tematem prelekcji było zagrożenie, jakie niosą ze sobą niewybuchy i niewypały, wciąż zalegające w ziemi od czasów II wojny światowej. Prowadzący w profesjonalny, a zarazem przystępny sposób wyjaśnili uczniom:

  • Jak rozpoznawać niebezpieczne przedmioty i dlaczego kategorycznie nie wolno ich dotykać.
  • Jakie procedury bezpieczeństwa należy zachować w przypadku znalezienia podejrzanego znaleziska.
  • Na czym polega codzienna, ryzykowna służba sapera.

Dzięki pokazowi sprzętu oraz barwnym opowieściom o pracy patrolu, uczniowie mogli uświadomić sobie, że „pamiątki z wojny” to realne niebezpieczeństwo. Serdecznie dziękujemy żołnierzom z CPdMZ Kielce za tę cenną lekcję odpowiedzialności i rozwagi, a także Dyrekcji szkoły, za organizację tego pouczającego spotkania. Dzięki takim inicjatywom nasi podopieczni nie tylko zdobywają unikalną wiedzę, ale przede wszystkim uczą się odpowiedzialności za bezpieczeństwo swoje i innych.


Logo
crossmenuchevron-down Skip to content