W pierwszych dniach października w ramach programu English Teaching realizowanego w ZSPnr2iP w Zagnańsku i współpracy z Technikum Leśnym w Zagnańsku uczniowie z kl. VIIb i VIII a wzięli udział w wyjątkowych warsztatach prowadzonych przez uczniów pod kierunkiem nauczyciela i pasjonaty Macieja Kołodziejczyka. Na spotkaniu obecni byli również dyrektorzy obu placówek, pani Marzanna Mocko oraz pan Jacek Wolski.
W ramach projektu mającego na celu przybliżenie młodzieży niezwykle istotnej roli owadów zapylających w ekosystemie, utworzono niewielką ekspozycję pt. "Pszczelarstwo na przestrzeni wieków".
Na niniejszej ekspozycji pojawiły się:
a) kłoda bartna - wykonana w drewnie dziupla, stwarzająca pszczołom warunki najbardziej zbliżone do naturalnych. Barcie i kłody bartne były użytkowane już w starożytności. Bartnicy pozyskiwali z barci miód, wosk oraz larwy pszczele.
b) ul w typie wielkopolskim - ul korpusowy ocieplony słomą i trzciną. Ul ten składa się z dennicy, korpusów oraz daszka. Jego specyficzna budowa umożliwia rozdzielenie gniazda na rodnie (miejsce rozwoju pszczół) oraz miodnie (miejsce składania pokarmu - miodu). Ule w tej konfiguracji używane były w przydomowych pasiekach na przełomie XX i XXI wieku.
c) ul odkładowy styropianowy - współcześnie używany, 6-cio ramkowy ul modułowy. Wszystkie elementu tego ula są rozbieralne co sprawia, że można go dowolnie rozbudowywać o wyższe kondygnacje. Ściany ula są zbudowane z utwardzonego styropianu, odpornego na zmieniające się warunki atmosferyczne.
w razie pytań pozostaje do dyspozycji.
Na ten cel przekazano zaprzyjaźnionej szkole kwotę 500 zł. Pieniądze pochodziły z projektu ‘Bee eco with English Teaching’ oraz funduszy norweskich pozyskanych dla szkoły podstawowej w Zagnańsku na realizację działań ekologicznych z uwzględnieniem ochrony pszczół.
Spotkanie z przyszłymi leśnikami, pszczołami oraz ptakami w sokolniku poprzedziła degustacja pizzy w miejscowej pizzerii, również sfinansowana z funduszy projektowych.