
11 listopada to data szczególna w historii Polski. Co roku w Zespole Szkoły Podstawowej nr 2 i Przedszkola w Zagnańsku odbywają się wydarzenia patriotyczne, które upamiętniają ten ważny moment w dziejach narodu. W ramach obchodów Święta Niepodległości zorganizowano konkurs plastyczny o tematyce patriotycznej „Nasza wolność w bieli i czerwieni” oraz przystąpiono do ogólnopolskiej akcji „Szkoła do hymnu”, podczas której cała społeczność szkolna wspólnie odśpiewała hymn państwowy. Pielęgnując pamięć o tak ważnych wydarzeniach z naszej historii, wszyscy uczniowie założyli stroje galowe, przypięli kokardy narodowe i wzięli udział w uroczystym apelu z okazji Narodowego Święta Niepodległości, które upamiętnia odzyskanie przez Polskę wolności po 123 latach zaborów.
To niezwykle ważne wydarzenie w historii naszego kraju zostało uczczone w sposób wzniosły i pełen patriotyzmu, dzięki zaangażowaniu całej społeczności szkolnej, ze szczególnym udziałem uczniów klas drugich i trzecich pod kierunkiem nauczycieli: Dagmary Szymkiewicz, Agaty Kopeć, Patrycji Hanulak – Zemsty, Marzeny Gały oraz Łukasza Gronostaja.

Na uroczystość przybyli także zaproszeni goście: Mirosław Gębski – członek zarządu powiatu kieleckiego, Renata Pisiakowska – przewodnicząca Rady Gminy, radni Anna Piotrowska i Grzegorz Król oraz proboszcz parafii Św. Józefa Oblubieńca – ksiądz Bogdan Szymkiewicz, aby wspólnie z uczniami, nauczycielami i rodzicami uczcić ten ważny dzień. Ich obecność podkreśliła rangę wydarzenia i wzbogaciła obchody o oficjalny wymiar.
Uroczystość rozpoczęła się wprowadzeniem sztandaru szkoły oraz odśpiewaniem Mazurka Dąbrowskiego – polskiego hymnu narodowego. Był to moment pełen dumy i wzruszenia, który zjednoczył wszystkich obecnych w poczuciu wspólnoty narodowej. Zebrani uczniowie, nauczyciele oraz zaproszeni goście z powagą stanęli na baczność, śpiewając cztery zwrotki hymnu.

W trakcie apelu uczniowie klas 2a, 2b, 3a i 3b wystąpili z przygotowanym przez siebie programem artystycznym. Ich występ obejmował nie tylko pieśni i tańce, ale także krótkie wprowadzenia historyczne, które przypomniały najważniejsze wydarzenia związane z drogą Polski do niepodległości.




Dzieci z dumą wykonały znane pieśni patriotyczne, które od lat towarzyszą Polakom w momentach ważnych dla historii ojczyzny. Wśród wykonywanych utworów znalazła się „Rota”, która swoją mocą i przekazem przywołuje pamięć o walce z zaborcami. Słowa Marii Konopnickiej, tak dobrze znane każdemu Polakowi, wybrzmiały z siłą, podkreślając nieugiętą wolę narodu.


Kolejnym utworem była znana piosenka „Ojczyzno ma”, której słowa i melodia niosą głębokie przesłanie miłości do kraju oraz utwór „Pisk Białego Orła”. Pieśni te, śpiewane przez uczennice klas trzecich, wzruszyły zgromadzoną publiczność zwracając uwagę na orła – symbol narodowy, który jest znakiem naszej wolności i siły. Wykonanie tych utworów było szczególnym momentem apelu – najmłodsi uczniowie oddali w ten sposób hołd swojej Ojczyźnie, podkreślając, że mimo młodego wieku rozumieją, jak ważne jest dbanie o pamięć historyczną i szacunek do kraju. Występom wokalnym towarzyszył układ choreograficzny. Uczniowie poprzez ruch i ekspresję ukazywali walkę orła z przeciwnościami losu, które odzwierciedlały trudne momenty w historii Polski: rozbiory, niewolę, powstania. Gesty taneczne były pełne dramatyzmu, ukazując nieustanne próby i upadki orła, co symbolizowało wieloletnią walkę Polaków o niepodległość.






Uczniowie z energią i pasją zatańczyli także piękny układ choreograficzny z szarfami do utworu „Kochana Polsko”. Taniec ten był formą artystycznego wyrazu patriotyzmu nawiązując do najważniejszych symboli narodowych, takich jak flaga i godło.



Jednym z ważnych punktów programu było zatańczenie poloneza. Polonez, będący symbolem polskiego dziedzictwa i dumy narodowej, został wykonany z niezwykłą gracją i elegancją. Uczniowie, ubrani w odświętne stroje, zaprezentowali ten dostojny taniec przed całą społecznością szkolną, a ich kroki idealnie współgrały z podniosłą muzyką. Taniec ten był nie tylko pięknym widowiskiem, ale również wyrazem szacunku wobec polskich tradycji i historii. Polonez na apelu spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem, a brawa publiczności były dowodem uznania dla młodych artystów.





Na zakończenie uroczystości wszyscy uczniowie wraz z nauczycielami wykonali „Wolność - Te Deum” – utwór pełen wdzięczności za odzyskaną wolność. Było to symboliczne zakończenie programu, które wprowadziło wszystkich w nastrój zadumy nad wartością niepodległości i poświęceniem tych, którzy walczyli o wolną Polskę.


Uroczysty apel zakończył się podziękowaniami dla wszystkich uczniów i nauczycieli, którzy włożyli ogrom pracy i serca w przygotowanie tej wyjątkowej uroczystości. Pani dyrektor oraz goście podkreślili, jak ważne jest, by pamięć o przeszłości była pielęgnowana, a wartości, które przyświecały naszym przodkom, były przekazywane kolejnym pokoleniom. Wszyscy zebrani wyszli z apelu z poczuciem dumy narodowej, a także z większą świadomością tego, jak istotna jest historia i pamięć o przeszłości. Było to wydarzenie, które na długo zapadnie w sercach uczniów i nauczycieli, a jednocześnie przypomnienie, jak ważna jest troska o Ojczyznę i jej przyszłość.


Nauczyciele klas 2 i 3