4 czerwca 2024

Boże Ciało w Zagnańsku

"Święto Bożego Ciała odznacza się w sposób szczególny tradycją niesienia Najświętszego Sakramentu w procesji – jest to gest bogaty w znaczenie. Niosąc Eucharystię ulicami i placami, chcemy zanurzyć Chleb, który zstąpił z nieba, w codzienności naszego życia; chcemy, aby Jezus szedł tam, dokąd my idziemy, żył, gdzie my żyjemy”. Benedykt XVI

30 maja 2024 r., w Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w kościele pw. św. Józefa Oblubieńca w Zagnańsku została odprawiona Msza św., której przewodniczył proboszcz parafii ks. Adam Pajda.

W homilii ksiądz  odniósł się do treści przeżywanej uroczystości. Mówił, że zaprasza ona do Wieczernika, w którym Jezus Chrystus wypowiedział słowa powtarzane do dziś  podczas każdej Eucharystii.

Nawiązując do tradycji procesji eucharystycznych, które są organizowane w każdej  parafii jest to jedna z form okazywania czci, oddawania chwały i wysławiania Boga, to również wyznanie wiary i nasze świadectwo.  Po Mszy św. z kościoła ulicami Zagnańska wyruszyła procesja do czterech ołtarzy uprzednio przygotowanych przez wiernych parafii. W barwnej procesji licznie brali udział mieszkańcy niosąc figury, różaniec, obrazy. Dzieci z Zespołu Szkoły Podstawowej nr 2 i Przedszkola niosły poduszki procesyjne, a dziewczynki w strojach komunijnych i regionalnych ubarwiły całą procesję sypiąc kolorowe płatki kwiatów. Całość ubogacona była śpiewem pięknych, tradycyjnych pieśni kościelnych w wykonaniu chóru pod przewodnictwem pana Łukasza Gronostaja.

Procesja to pokazanie światu Boga, to uświęcenie świata, to przypomnienie ludziom, że tu na ziemi jesteśmy tylko pielgrzymami, że w procesji nie idziemy sami ale z całą wspólnotą Kościoła. To również nasza wieloletnia tradycja, a tradycja w Kościele katolickim jest fundamentalna. To ona, kształtuje jego liturgię, tożsamość i życie duchowe.  Dzięki tradycji Kościół może przekazywać swoje duchowe dziedzictwo z pokolenia na pokolenie, umacniając jedność i tożsamość wspólnoty wiernych.

                                                                                      Beata Strzelec

Logo
crossmenuchevron-down Skip to content