27 marca 2025

Job shadowing w „Dwójce”, czyli z ziemi włoskiej do polskiej

W dniach 18-20 marca Zespół Szkoły Podstawowej nr 2 i Przedszkola w Zagnańsku miał zaszczyt gościć czteroosobową delegację z partnerskich szkół w malowniczej włoskiej miejscowości Biella. Nasi goście – nauczyciele i nauczycielki – przybyli do Zagnańska w ramach programu Erasmus Plus, korzystając z akredytacji, którą uzyskały cztery szkoły w regionie, wchodzące w skład konsorcjum pod nazwą Consortium of the Alps.

Dzięki wsparciu finansowemu delegacja miała możliwość spędzenia trzech pełnych wrażeń dni w naszej gminie oraz w Szkole Podstawowej nr 2. Podczas swojego pobytu goście mieli okazję obserwować zajęcia prowadzone przez nauczycieli oraz aktywnie uczestniczyć w  wycieczkach edukacyjnych. Zwiedzili szkołę, spotkali się z Dyrekcją oraz nauczycielami, zwiedzili Zagnańsk, a także wzięli udział w warsztatach robienia palm, które poprowadziły panie z Koła Gospodyń Wiejskich „Bartkowe Baby”.

Ostatniego dnia, podczas wizyty w szkole, wraz z uczniami oraz wychowawcami klas 2a i 2b, dwóch nauczycieli z Włoch wyruszyło w interaktywną podróż do świata legend. Wszyscy obejrzeli multimedialną prezentację poświęconą legendom świętokrzyskim i zapoznali się z istotnymi wydarzeniami z historii naszego regionu; niektórzy z nich mieli nawet okazję odbyć lot na wirtualnej miotle. Wycieczka do Parku Legend w Nowej Słupi dostarczyła wszystkim niezapomnianych emocji. Tego samego dnia uczniowie klasy 7a wyruszyli na przygodę do Centrum Edukacji Leśnej i Ekologicznej. Pod troskliwą opieką nauczyciela, pana Michała Buczyńskiego, oraz uczniów Technikum Leśnego w Zagnańsku, zanurzyli się w świat ekologii, leśnictwa i przyrody.

Podczas warsztatów młodzież nabyła umiejętności segregacji odpadów, zrozumiała znaczenie ekologicznego stylu życia dla naszej planety oraz zgłębiła tajemnice flory i fauny Puszczy Świętokrzyskiej, ucząc się rozpoznawania charakterystycznych gatunków roślin i zwierząt regionu. Poznali także codzienne życie uczniów technikum leśnego – od zajęć i kursów po koła zainteresowań, a nawet mieli okazję obserwować w akcji zawody takie jak pilarz i leśnik. Niezapomnianym punktem programu był film nagrany dronami, który ukazał nowoczesne technologie wspierające gospodarowanie lasami. Kulminacyjnym momentem była wizyta w sokolarni, gdzie uczniowie mieli okazję podziwiać majestatyczne dzikie ptaki: sowy, jastrzębie i sokoły. To bliskie spotkanie z tymi niezwykłymi stworzeniami na długo pozostanie w ich pamięci.

Na zakończenie wizyty, w malowniczym otoczeniu świętokrzyskiego lasu, odbyły się warsztaty technik uważności (mindfulness), prowadzone przez nauczycielki „Dwójki” , Annę Gębską i Aleksandrę Zagórską, które nabyły te umiejętności w ramach programu Erasmus+ podczas szkolenia na Islandii. Była to wspaniała okazja, aby skupić się na chwili obecnej, wyciszyć umysł i naładować pozytywną energią. W tej wyjątkowej wycieczce towarzyszyli im także dwaj kolejni włoscy nauczyciele.

Goście byli pod dużym wrażeniem zajęć na świeżym powietrzu i z entuzjazmem wyrazili chęć zaadoptowania zaobserwowanych metod w swoich placówkach. Te trzy dni były wypełnione emocjami, nauką i niezapomnianymi chwilami w bliskim kontakcie z naturą, legendami, tradycjami oraz naszą Małą Ojczyzną. Taka forma edukacji to prawdziwa radość!

Podczas wspólnej kolacji w Kielcach delegacja miała możliwość podsumowania swoich doświadczeń. Cieszymy się, że zagnańska „Dwójka” została wybrana jako miejsce wymiany doświadczeń i obserwacji otwartych zajęć, a także odkrywania naszych lokalnych zwyczajów i tradycji. Wszyscy goście wyrazili podziw dla zarządzania placówką, wysokiego poziomu przygotowania lekcji, różnorodności zajęć, a także innowacyjności nauczycieli, którzy z pasją prowadzą lekcje i organizują wycieczki edukacyjne dla uczniów. Wszyscy nauczyciele otrzymali podziękowania i gratulacje od Włochów, którzy wyjechali z naszej szkoły naładowani energią i wzbogaceni o nowe doświadczenia. Dziękujemy Dyrekcji szkoły, która wsparła wizytę gości w Zagnańsku oraz wszystkim osobom, które były w większym lub mniejszym stopniu zaangażowane w przygotowanie tego niezwykłego wydarzenia. Nauczyciele, którzy prowadzili otwarte lekcje dla delegacji włoskiej : Beata Wojtiuk -Ślęk, Dorota Starz, Aleksandra Zagórska, Marzena Pawlik, Dagmara Szymkiewicz, Małgorzata Dzitkowska, Marzena Gała, Dorota Wikło, Paulina Bolmińska- Baran.

Logo
crossmenuchevron-down Skip to content