3 października 2024

MIĘDZYNARODOWE MOBILNOŚCI NAUCZYCIELI

Dzięki przyznanej akredytacji dla szkoły na lata 2023-2027 nauczyciele mogą doskonalić swoje umiejętności w zakresie czterech celów:

  • doskonalenia  kompetencji cyfrowych,
  • doskonalenie pracy z uczniem ze specjalnymi potrzebami,
  • rozwijanie kompetencji językowych,
  • poznawanie nowoczesnych metod nauczania;

Mobilność w Hiszpanii (Barcelona)

Międzynarodowa mobilność nauczycieli z  „Dwójki”

„Wszystkie dzieci są wyjątkowe” to tytuł szkolenia, w którym w dniach 29.04-5.05 uczestniczyła Marzanna Moćko, dyrektor Zespołu Szkoły Podstawowej nr2 i Przedszkola w Zagnańsku oraz  Dorota Starz, nauczycielka języka angielskiego. Szkolenie odbywało się w Barcelonie zorganizowała je  hiszpańska firma Euromentor, a prowadzonym była Ayona- trenerka wywodząca się z Ukrainy.  Przypomnijmy, zagnańska „Dwójka” od 2023 roku realizuje coroczne projekty w ramach Erasmus plus  Akcji 1 dzięki przyznanej akredytacji dla szkoły na lata  2023-2027.  Zgodnie z warunkami  umowy akredytacji każdego roku 10 -12 nauczycieli może doskonalić swoje umiejętności w obrębie czterech celów: doskonalenia pracy z dzieckiem o  specjalnych potrzebach edukacyjnych, pracy z wykorzystaniem narzędzi i technik komputerowych, metod aktywizujących oraz umiejętności językowych. Pierwszego dnia  nauczyciele  pochodzący z różnych szkół europejskich podzielili się swoimi szkołami i małymi Ojczyznami w formie prezentacji multimedialnych. W czasie 7-dniowego kursu uczestnicy pochodzący min. z Włoch, Serbii, Kurakao, Polski i Portugalii doskonalili swoje umiejętności pracy na temat różnych zachowań dzieci i mlodzieży, wykorzystując nowoczesne techniki zarówno w klasie jak i poza szkołą. Wspaniała atmosfera  wprowadzona przez prowadzącą i organizatorów zbudowała relacje między nauczycielami, które z pewnością pozostaną na długo. Udział w kursie to nie tylko prezentacja dobrych praktyk w trudnych sytuacjach ale przede wszystkim doświadczanie ich wszystkimi zmysłami. Było to pierwszy szkolenie w tym roku, które zapoczątkowało cykl kursów wakacyjnych dla nauczycieli „Dwójki”. Jak zauważyła Dyrektor szkoły, projekty tego typu wnoszą bardzo dużo do naszej wiedzy jeśli chodzi o pracę i terapię dziecka z różnymi, nie zawsze łatwymi do rozwiązania problemami. Warsztaty pokazały jak zachować dystans i zadbać o swoje zdrowie psychiczne, jak wpływać na atmosferę, jak radzić sobie ze stresem. Ten krótki czas był  doskonałym przykładem wzorowej pracy zespołowej, wzajemnego wspierania się podczas zajęć w budynku, w którym odbywało się szkolenie i na otwartej przestrzeni, w parku. W mieście Gaudiego i Picassa można było przewartościować swoje życie, znaleźć pozytywną energię i zachwycać się piękną architekturą Barcelony. Poza tym wspaniałym przeżyciem,  miałyśmy okazję na każdym kroku doświadczać gościnności Hiszpan, ludzi niezwykle pomocnych, miłych, uśmiechniętych. Mimo, że na początku pogoda nie sprzyjała spacerom po Barcelonie to ostatecznie możemy stwierdzić, że zwiedziłyśmy  prawie każdy jej zakątek. Z pewnością warto tam jeszcze kiedyś wrócić.

Marzanna Moćko, Dorota Starz

Mobilność na Islandii

Tegoroczne wakacje były dla nauczycieli ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Zagnańsku nie tylko okazją do wypoczynku, ale także czasem intensywnego rozwoju zawodowego. Trzy nauczycielki z tej szkoły, korzystając z programu Erasmus+, udały się na początku lipca na Islandię, by wziąć udział w szkoleniu „Mindfulness and Meditation” organizowanym przez Smart Teachers Play More. Celem tego kursu było rozwijanie umiejętności zarządzania stresem, poprawa koncentracji oraz harmonizacja pracy z uwzględnieniem potrzeb uczniów o specjalnych wymaganiach edukacyjnych. Uczestniczki miały okazję poznać różne techniki medytacyjne i aktywności wellness, które mogą być łatwo włączone do codziennej pracy szkolnej. Kurs obejmował również nowe metody łączące aktywności ruchowe z ćwiczeniami umiejętności szkolnych oraz trening uważności metodą mindfulness. Podczas szkolenia nauczycielki miały także okazję wymieniać się doświadczeniami z innymi nauczycielami z różnych krajów oraz nawiązywać nowe kontakty. W ramach programu zapoznały się również z islandzkim systemem edukacji, który zaskoczył ich innowacyjnymi strategiami, takimi jak „working schools” – wakacyjna praca dla nastoletnich uczniów.

Po powrocie do Polski nauczycielki postanowiły natychmiast podzielić się zdobytymi umiejętnościami. Podczas ostatniej Rady Pedagogicznej zaprezentowały swoim koleżankom i kolegom kilka ćwiczeń związanych z prawidłowym oddychaniem i redukcją stresu. Przedstawiły także narzędzia ułatwiające pracę z umysłem, które mogą zostać wprowadzone do codziennej pracy z uczniami. Było to cenne doświadczenie, które z pewnością przyczyni się do poprawy jakości nauczania w naszej szkole. Dla nauczycielek z Zagnańska było to nie tylko profesjonalne wyzwanie, ale także fascynująca przygoda pełna odkryć kulturowych i nowych doświadczeń. Liczą na to, że zdobyte umiejętności przyczynią się do podniesienia jakości edukacji w ich szkole, przynosząc korzyści zarówno uczniom, jak i całej społeczności szkolnej.

Przypomnijmy, ZESPÓŁ SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 2 I PRZEDSZKOLA W ZAGNAŃSKU jest BENEFICJENTEM PROGRAMU ERASMUS PLUS dla akredytowanych szkół od 2022 roku w sektorze Edukacja szkolna (SCH)

Numer akredytacji: 2022-1-PL01-KA120-SCH-000108378

Numer projektu : 2023-1-PL01-KA121-SCH-000135204.

Czas trwania projektu : 15 miesięcy :  1.06.2023-31.08.2024

Kwota dofinasowana 22 240,00 Euro pozwoliła na sfinansowanie szkoleń w Hiszpanii, Chorwacji i Islandii dla 10 nauczycieli różnych specjalności.

 Anna Gębska

Mobilność w Hiszpanii (Teneryfa)

W dniach 4-10.08.2024 roku w ramach realizacji Projektu nr 2023-1-PL01-KA121-SCH-000135204 trzy nauczycielki ze Szkoły Podstawowej nr 2 i Przedszkola w Zagnańsku- Paulina Bolmińska-Baran, Dorota Wikło i Marzena Pawlik wzięły udział w siedmiodniowym szkoleniu w całości sfinansowanym z programu Erasmus plus Akcja 1 dla akredytowanych szkół:

„ Integrating ICT, new technologies and AI tools into teaching and edukation”/ Integracja technologii informacyjno-komunikacyjnych i nowych technologii w nauczaniu i kształceniu/.

Kurs został zorganizowany przez Erasmus Learning Academy w Puerto de la Cruz na hiszpańskiej wyspie Teneryfa. Dzięki niemu uczestnicy:

- Zapoznali się z najważniejszymi i najnowszymi nowymi technologiami, w tym narzędziami opartymi na sztucznej inteligencji, w edukacji;

- Zyskali świeże spojrzenie na sztuczną inteligencję jako narzędzie nauczania i uczenia się;

- Poznali najlepsze aplikacje, platformy internetowe i rozwiązania AI dla nauczycieli i kadry edukacyjnej;

- Dowiedzieli się, jak tworzyć angażujące i interaktywne treści multimedialne i prezentacje,

- Dowiedzieli się, jak korzystać z narzędzi ICT i sztucznej inteligencji, aby edukacja była bardziej angażująca, motywująca i innowacyjna;

- Zyskali nową perspektywę na narzędzia cyfrowe oraz poznali nowe sposoby i najlepsze praktyki w celu włączenia ICT do nauczania i szkolenia;

- Wymieniali się najlepszymi praktykami i dzielili się doświadczeniami z uczestnikami i personelem przyjeżdżającymi z całej Europy;

- Nawiązali kontakty z osobami i organizacjami działającymi w dziedzinie edukacji w Europie poprzez codzienną współpracę i działania sieciowe.

Nauczycielki z „dwójki” pracowały w grupie z pedagogami różnych szczebli edukacyjnych od szkoły podstawowej po nauczanie dorosłych z Węgier, Austrii, Włoch, Belgii i Polski. Dzięki profesjonalnej organizacji kursu uczestnicy, obok intensywnej pracy podczas zajęć, mogli także poznać kulturę, przyrodę, osobliwości geograficzne kraju goszczącego- Teneryfy/ Hiszpanii/ oraz zasmakować lokalnych specjałów kuchni południowej.

Zebrane doświadczenia i zdobyte umiejętności zostaną wykorzystane w pracy codziennej i podniosą jakość pracy szkoły zgodnie z założeniami realizowanego projektu.

P. Bolmińska -Baran, D. Wikło, M. Pawlik

Mobilność w Chorwacji (Split)

Projekt Erasmus, w którym uczestniczą nauczyciele z Zespołu Szkoły Podstawowej nr2 i Przedszkola w Zagnańsku niewątpliwie jest właściwą odpowiedzią na ciągle zmieniający się współczesny świat i potrzeby uczniów. W całości sfinansowany z funduszy Unii Europejskiej daje możliwości bycia częścią europejskiej rodziny. W naszej szkole, począwszy od edukacji przedszkolnej poprzez edukację wczesnoszkolną i klasy 4-8 nadrzędnym celem edukacyjnym stawianym przez nauczycieli jest nowoczesne nauczanie zwiększające szanse uczniów z ich rówieśnikami z innych krajów Unii Europejskiej. Jednym z przyjętych przez nas założeń jest podniesienie kompetencji kadry nauczycielskiej poprzez uczestnictwo w różnych kursach dokształcających, między innymi w odbywającym się w Chorwacji w dniach 04.08.-10.08.2024r. szkoleniu Using Technology in the Classroom. Nauczyciele doskonalili swoje umiejętności w zakresie pracy z wykorzystaniem narzędzi i technik komputerowych, poznawali nowe  trendy ICT w nauczaniu. Z pewnością przyniesie to długotrwałe korzyści. Wierzymy, że poprzez dzielenie się zdobytą wiedzą  i nabytymi umiejętnościami z zakresu wykorzystania narzędzi ICT z innymi nauczycielami sprawimy, że prowadzone nauczanie będzie innowacyjne, a przede wszystkim ciekawe. Mamy nadzieję, że wdrażanie nowoczesnych metod nauczania wpłynie pozytywnie na funkcjonowanie szkoły w wymiarze europejskim, a nauczyciele pogłębią swoją wiedzę i umiejętności w zakresie wykorzystywania poznanych programów.

Przypomnijmy, ZESPÓŁ SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 2 I PRZEDSZKOLA W ZAGNAŃSKU jest BENEFICJENTEM PROGRAMU ERASMUS PLUS dla akredytowanych szkół od 2022 roku w sektorze Edukacja szkolna (SCH)

Numer akredytacji: 2022-1-PL01-KA120-SCH-000108378

Numer projektu : 2023-1-PL01-KA121-SCH-000135204.

Czas trwania projektu : 15 miesięcy :  1.06.2023-31.08.2024

Kwota dofinasnowana 22 240,00 Euro pozwoliła na sfinansowanie szkoleń w Hiszpanii, Chorwacji i Islandii dla 10 nauczycieli różnych specjalności.

Dagmara Szymkiewicz, Marta Karbowniczek- Szwed

Logo
crossmenuchevron-down Skip to content