26 maja 2023

Zagnańska „Dwójka” – europejską szkołą na miarę XXI wieku

W drugim tygodniu maja zagnańska „Dwójka” świętowała Dzień Europy – czyli święto pokoju i jedności europejskich państw, które obchodzone jest 9 maja. Data ta upamiętnia rocznicę historycznej „deklaracji Schumana”, w której przedstawił swój pomysł na nową formę współpracy politycznej w Europie, dzięki której wojna między narodami europejskimi stałaby się nie do pomyślenia. Plan Schumana uważa się za początek dzisiejszej Unii Europejskiej. Uznaliśmy, że nam jako obywatelom Unii  przysługuje wiele przywilejów i jako szkoła nauczyliśmy się z nich korzystać. Przedstawiciele klas VIII – Amelia Michta, Kinga Urbanowska oraz Piotr Lis opowiedzieli w języku polskim i angielskim o naszych dotychczasowych działaniach i projektach międzynarodowych, w których wzięliśmy udział. Warto podkreślić, że Szkoła Podstawowa nr 2 i Przedszkola w Zagnańsku jest jedyną ze szkół w gminie Zagnańsk, która wdraża europejskie projekty wymiany uczniów i nauczycieli - od 2008 roku w ramach programów edukacyjnych Comenius Lifelong Learning Program, a obecnie Erasmus plus. Dwa projekty z programu Erasmus plus „Breaking barriers through Sharing Treasures” i ”The Little Prince’s Journey through Europe – theatrical guide for primary education” zostały zakończone w roku 2022. Oba projekty prowadzone były we współpracy ze szkołami we Włoszech, Turcji, Grecji, Północnej Macedonii, Niemczech, Portugalii i Rumunii.

Na początku uroczystości obchodów Dnia Europy głos zabrała pani Dyrektor Marzanna Moćko witając serdecznie wszystkich przybyłych gości. Obecni byli: Wicewójt Gminy Zagnańsk Stanisław Stępień, Dyrektor Instytutu Pedagogiki Uniwersytetu Jana Kochanowskiego prof. dr hab. Paulina Forma, zastępca Dyrektora Instytutu Pedagogiki Uniwersytetu Jana Kochanowskiego prof. dr hab. Ilona Żeber – Dzikowska, Dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli Małgorzata Łakomiec, Ks. Adam Pajda, konsultant regionalny ŚCDN dwujęzyczność w szkole Izabela - Krzak Borkowska, Dyrektor Przedszkola w Strawczynie Agnieszka Mulik, Dyrektor Ośrodka Zdrowia Dorota Kondrak, Radna Gminy Zagnańsk Grażyna Wawszczak, Prezes OSP Ryszard Wawszczak oraz wolontariusze z Turcji, Armenii, Tunezji, Niemiec i Francji. Hymn Unii Europejskiej, przyjęty również jako hymn całej wspólnoty państw europejskich, który wybrzmiał na początku uroczystości, przypomniał nam o najważniejszym celu naszego spotkania. Obchody Dnia Europy są okazją, by uświadomić uczniom, jak ważne jest dla nas bycie częścią struktur europejskich oraz jakie przesłanie niosą hymn, flaga i motto Unii Europejskiej. Jakie warunki muszą spełnić kraje ubiegające się o członkostwo w Unii Europejskiej? Co trzeba zrobić by zasłużyć na miano kraju, w którym panuje ustrój demokratyczny? I wreszcie, co Polska zyskuje jako członek Unii?

  Dyrektor Marzanna Moćko w swojej wypowiedzi podkreśliła, jakie korzyści i możliwości daje udział w różnorodnych projektach takich jak Erasmus + realizowanych dzięki funduszom europejskim, a także współpracy z instytucjami wspierającymi polskich uczniów w nauce języka angielskiego. Wspomniała, jak wielu z nich już od kilku lat korzysta z dodatkowych godzin języka angielskiego w ramach programu English Teaching pozyskanych dzięki staraniom pani Doroty Starz i współpracy z Polsko-Amerykańską Fundacją Wolności. Jednym z najświeższych owoców współpracy zagnańskiej „Dwójki” z międzynarodowymi instytucjami było przedstawienie teatralne wykonane w języku angielskim „Incredible Bees” – „Niesamowite pszczoły”, które zostało przygotowane z grupą uczniów kl. VI b w ramach realizowanego projektu BEE ECO WITH ENGLISH TEACHING. Jego głównym celem jest ochrona środowiska z uwzględnieniem pszczół i owadów. W poszczególne role wcielili się: Małgorzata Cieślak, Piotr Cieślak, Kaja Kowalczyk, Nikola Kluza, Malwina Baran, Hanna Garecka, Aleksandra Niebudek, Magdalena Adamczyk, Mateusz Obara, Dawid Kozieł, Kacper Foks, Jakub Borek, Krystian Jaros oraz Stanisław Samiczak. Gościnnie wystąpiły: Pola Kowalczyk, Dominika Adamczyk i Natalia Starz. Reżyserem spektaklu oraz koordynatorem wszystkich projektów jest pani Dorota Starz. Nasza szkoła od wielu lat zaprasza i gości wolontariuszy z różnych krajów Europy, którzy towarzyszyli uczniom w trakcie lekcji, dzielili się swoją kulturą i pomagali przełamywać bariery w komunikacji w języku angielskim. Podczas wspólnego świętowania Dnia Europy pan Wicewójt Stanisław Stępień oraz pani Małgorzata Łakomiec Dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli złożyli na ręce pani Dyrektor Marzanny Moćko certyfikat Znak Jakości Europejskiego Korpusu Solidarności, który potwierdza, że Zespół Szkoły Podstawowej nr 2 i Przedszkola w Zagnańsku jest organizacją goszczącą wolontariuszy. Pani Małgorzata Łakomiec podziękowała serdecznie za zaproszenie kierując następujące słowa do pani Dyrektor Marzanny Moćko: „Serdecznie gratuluję Wam drodzy uczniowie, gratuluję Waszym nauczycielom, gratuluję Dyrekcji i cieszę się, że ta zagnańska „Dwójka” jest europejską szkołą na miarę XXI wieku. Możecie być z siebie dumni. A ja jestem dumna z Was i Waszych nauczycieli, że w województwie świętokrzyskim jest taka szkoła. Bardzo Wam serdecznie dziękuję. Gratulujemy.”

Kolejnym niezmiernie miłym akcentem było wręczenie przez Dyrektor Instytutu Pedagogiki Uniwersytetu Jana Kochanowskiego prof. dr. hab. Paulinę Formę oraz zastępcę Dyrektora Instytutu Pedagogiki Uniwersytetu Jana Kochanowskiego prof. dr hab. Ilonę Żeber – Dzikowską drugiego certyfikatu dot. przyznania akredytacji na szkolenia zagraniczne dla nauczycieli. Pani prof. dr hab. Paulina Forma w swojej wypowiedzi podkreśliła: „Te działania, o których tu mowa, to dowód na podnoszenie jakości kształcenia. Ze strony naszego środowiska akademickiego widzimy, że tak szkolone pokolenie na etapie edukacji podstawowej, ponadpodstawowej, przychodząc do nas na studia jest już otwarte na takie pełnoprawne uczestnictwo w życiu społecznym w Polsce i na świecie i częściej korzystamy
z możliwości tej współpracy międzynarodowej na etapie kształcenia wyższego. Myślę, że mogę tu powiedzieć, że Państwo, w myśl maksymy łacińskiej Maximo cum studio - Z najwyższą starannością pracują, szkolą kadrę i uczniów. Wszystkim Państwu bardzo serdecznie gratulujemy.”

Następnym ciekawym punktem programu był interaktywny quiz Kahoot z wiedzy
o krajach anglo- i niemieckojęzycznych. W konkursie wzięli udział reprezentanci klas VI – Piotr Cieślak, Małgorzata Cieślak, Malwina Baran, kl. VII – Dominik Kołodziejczyk, Patrycja Kałużyńska, Zuzanna Żelichowska, kl. VIII – Hanna Pisiakowska, Aleksandra Paluch, Krzysztof Pazera oraz grupa zaproszonych wolontariuszy z Turcji, Tunezji i Armenii. Rywalizacja była zacięta, ale ostatecznie wygrali uczniowie klasy VIII. Dla wszystkich uczestników zostały przygotowane nagrody – niespodzianki. Oczywiście nie mogło zabraknąć pokazów wokalno-muzycznych. Jak zawsze mogliśmy liczyć na spektakularny występ lokalny Amelii Michty, która zaśpiewała piosenkę Adele „Love In The Dark”. Miłą niespodzianką był występ ucznia kl. VIII a Michała Milczarza, który na gitarze zagrał dwa utwory Eda Sheerana. Na koniec prowadzący akademię opowiedzieli o kolejnej innowacji edukacyjnej, którą od tego roku podjęła zagnańska „Dwójka”. Mianowicie od stycznia 2022 w przedszkolu realizowany jest projekt „Świętokrzyskie Dwujęzyczne Przedszkolaki”, którego koordynatorem jest Małgorzata Dzitkowska. Celem projektu jest wprowadzenie dzieci w świat języka angielskiego równolegle do języka ojczystego, dzięki czemu język obcy stanie się dla dzieci naturalnym narzędziem w komunikacji z innymi. Z inicjatywy pani Marzeny Gały nasza szkoła podstawowa wprowadza już nauczanie dwujęzyczne jako innowację edukacyjną na pierwszym etapie edukacyjnym w klasach 1-3. W klasie 1b wprowadzane są elementy metody dwujęzyczności w zakresie integracji treści kształcenia języka angielskiego z programem nauczania wczesnoszkolnego w klasach 1-3. Nauczyciel prowadzi część zajęć w języku polskim, a część w języku angielskim. Przyswojone przez uczniów treści środowiskowe i matematyczne są powtarzane, utrwalane, a niekiedy rozbudowywane w języku angielskim. Nauczyciel także zwraca się do uczniów w sprawach organizacyjnych po angielsku, uczniowie również spontanicznie formułują krótkie wypowiedzi w języku angielskim. W niedalekiej perspektywie mamy też plany na stworzenie w naszej szkole klas dwujęzycznych na drugim etapie kształcenia. Nasza kadra nauczycielska już przygotowuje się do podjęcia tego zadania.

Podsumowując szkolne obchody Dnia Europy pani Dyrektor Marzanna Moćko podziękowała przybyłym gościom za obecność, wszelkie ciepłe słowa, życzenia i gratulacje. Podziękowała również nauczycielom i uczniom, którzy zaangażowali się w przygotowanie akademii. Do zobaczenia na obchodach Dnia Europy w przyszłym roku!

Nauczyciele języków obcych

Logo
Skip to content